Geofysiske undersøkelser på Stiklestad og Haug
Stiklestad Nasjonale kultursenter, Fortidsminneforeningen og Sør-Innherad Kirkelige Fellesråd går en spennende uke i møte. Som et ledd i prosjektet «Stiklestad for nye tusen år» kommer arkeologer fra NIKU (Norsk Institutt for Kulturminneforskning) til Verdal for å undersøke museumsområdet på Stiklestad og området rundt Haug kirkeruin. Ved hjelp av georadar skal de lete etter arkeologiske spor som kan gi oss ny kunnskap om fortiden på Stiklestad.
«Denne undersøkelsen kan bli et viktig bidrag til historiefortellingen om Stiklestad frem mot ny hovedutstilling som skal åpne i 2029», sier Kjersti Ellewsen, fagsjef ved Museene Arven.
Den geofysiske teknologien har hatt en stor utvikling de siste årene, og spor som før kunne være vanskelige å se med inngrepsfrie metoder kan være mulig å finne med NIKUs utstyr og kompetanse i dag. «Vi kommer med vår nyeste generasjon utstyr», sier Erich Nau, prosjektleder i NIKU. Geofysiske undersøkelser kan finne både naturlige og kulturelle spor. «Det som gjør dette oppdraget spesielt er at det er så mange ulike spørsmål som skal besvares», sier Nau, som med sitt høyteknologiske utstyr skal undersøke både leirrasenes utstrekning og arkeologiske spor.
Det har også tidligere vært utført undersøkelser på Stiklestad. Små og store kikkhull ned i jorda, og ikke minst de arkeologiske undersøkelsene i 2008, har lagt stadig nye biter til puslespillet Stiklestad. «Nå får vi forhåpentligvis flere nye biter å legge til, slik at vi får ny kunnskap om hvordan landskapet så ut da Olav Haraldsson døde her» sier Per Steinar Brevik, seniorrådgiver ved Museene Arven.
Utviklingen av Olavshaugen, som eies av Fortidsminneforeningen, er en del av «Stiklestad for nye tusen år». Et viktig ledd i det er å løfte frem haugens mange fortellinger, helt tilbake til Olavs tid. Arbeidet skjer i tett samarbeid mellom Fortidsminneforeningen og SNK/Museene Arven, og haugen er også innlemmet i denne ukens undersøkelser. «Vi er svært spente på hva de kan finne av arkeologiske spor på Olavshaugen», sier Merethe Skjelfjord Kristiansen, daglig leder i Fortidsminneforeningen Den trønderske avdeling.
Svært spennende er det også at vi nå endelig får undersøkt sporene etter kirka på Haug, fylkeskirka i Verdal, som ble revet allerede i middelalderen. Den har en historie som er tett sammenvevd med Stiklestad kirke.
Vi gleder oss til å få rapport i løpet av sommeren.